Žádosti o informace podle zákona 106/1999 Sb na zápisy z komisí a výborů MěÚ Soběslav vyhověl zveřejněním. Uvedl, že informace jsou k dispozici na internetových stránkách města v sekci Úřad – Dokumenty – Zápisy komisí a výborů a dále uvedl, že jednotlivé zápisy všech komisí a výborů budou v této sekci průběžně zveřejňovány. Tuto informaci vítáme.
Od komunálních voleb v roce 2014 se některé věci zlepšily a začal se i v Soběslavi více dodržovat zákon. Netvrdím, že by některé změny nenastaly i bez Pirátů. Ve společnosti roste snaha chovat se transparentně nebo se tak alespoň tvářit. Konec konců i ODS zavádí transparentní účty. Přesto zásluha Pirátů je nemalá. Ocenit musím i snahu MFČR i MVČR, které v zavádění transparentních metod napomáhají. Škoda, že se na jejich stanovisko někdy nehledí. Pokusím se pozitivní události v krátkosti vyjmenovat.
Při volbě orgánů ZM v roce 2014 byli zvoleni předsedové kontrolních výborů z řad členů RM. To je střed zájmů, který ovšem zákon nezakazuje. Je to tedy jen na slušnosti. Nedovedu si představit, že někdo v RM učiní nějaké rozhodnutí a pak ho bude ve Finančním výboru nebo v Kontrolním výboru posuzovat a případně kritizovat. Po výzvě Pirátů pro Soběslav odstoupil předseda Kontrolního výboru a byl nahrazen jiným členem ZM. Ve finančním výboru změna proběhla až v novém volebním období. Stále ve FV však zůstává člen RM. Považuji to tedy za alespoň částečné zlepšení.
ZM se konečně začalo scházet tak, aby nepřekračovalo zákonem určenou maximální dobu mezi zasedáními. Dlouho nemohli dlouholetí členové ZM pochopit, že zasedání jsou veřejná proto, aby občané byli informováni o aktuálním dění a to co nejčastěji. Zákon stanoví, že další zasedání ZM musí proběhnout do 3 měsíců. Dlouholetí členové namítali, že to vlastně znamená do 4 měsíců (důvod jsem vůbec nepochopil), a že sankce hrozí až když se ZM nesejde do 6 měsíců. Míněny zákonné sankce. Ještě by tu ale mohli být sankce politické, kdy občané zastupitele, kteří se před občany skrývají, už příště nezvolí. V zásadě je rozšíření počtu zasedání ZM jistý pokrok.
Na oficiální webu města se začaly zveřejňovat i změny rozpočtu a tak byl poprvé v roce 2015 zveřejněn platný rozpočet. V Roce 2016 byl na stránkách města zaveden vlastní rozklikávací rozpočet. Situace podrobněji rozepsána na stránce Rozpočty.
Začal se dodržovat zákon a na pořad jednání ZM byly zařazovány i návrhy opozičních zastupitelů. Dříve RM neoprávněně rozhodovala o nezařazení návrhu z nějakých svých podivných důvodů. Pan starosta dokonce uvedl do zápisu (ZM 6), že zákon řeší práva členů ZM a nikde není napsáno, že RM má za povinnost každý návrh člena ZM předkládat na jednání ZM. Protože v té době se pan starosta mylně domníval, že předkládat návrhy může jen RM, říkal vlastně, že právo zastupitele v Soběslavi nemusí být respektováno. Nicméně to, že nyní jsou a snad i budou předkládány všechny návrhy od oprávněných osob je vítězství Pyrrhovo. Návrh z řad opozice je někdy při schvalování programu zase z programu vypuštěn. Vládnoucí koalice se asi bojí projednávat opoziční návrhy. Je pro ni asi těžké hlasovat proti návrhům ke zvýšení transparentnosti, je méně nápadné zrušit hlasování.
V září na zasedání Zastupitelstva města byl schválen nový jednací řád ZM. Hlasováním prošel i dodatek navržený Piráty pro Soběslav. Od příštích zasedání budou na webu města zveřejňovány materiály pro jednání ZM, které dostávali jen zastupitelé. Tento krok rozhodně zaslouží pochvalu, protože většina měst tyto podklady zatím nezveřejňuje, i když obsahují důležité informace nejenom pro zastupitele, ale i pro občany města, kteří se tak konečně dozví, co který bod vlastně obsahuje. Kdyby ještě byly ve strojově čitelném tvaru, mohl by je zpracovávat i internetový vyhledávač.